Az Öntőgépszerviz Kft. az ipar számos területére készít egyedi és kissorozatú alkatrészeket, forgácsolással. Tavaly számos szolgáltatásukat kibővítve, a szerszámgyártás világába is beléptek.
Az elkészítendő munkadarabok változatossága és a megrendelők által támasztott követelmények megkívánják a pontos, megbízható és gyors gyártást, ezért az Öntőgépszerviz Kft. számára kézen fekvő volt a hagyományos gyártástervezés leváltása egy modern CAD-CAM megoldásra.
A Fusion 360 bevezetése

A cég gyártástervezési folyamatának digitalizációja során a következő alapfeladatokat kellett megvalósítani:
- A gyártástervező kolléga testreszabott CAD-CAM oktatása
- Posztprocesszorok fejlesztése a vállalat 3- és 5-tengelyes marógépeihez
- Gépkinematika készítése az 5-tengelyes marógépekhez
- Testreszabott NC adatlapsablonok elkészítése
A fejlesztés első fázisaként, a cég egy testreszabott oktatás keretén belül felkészítette gyártástervező mérnök kollégáját a Fusion 360-nal történő munkára. A képzés tematikája a cégnél előforduló gyártási feladatokhoz igazodott annak érdekében, hogy a kollégák hatékonyan tudják elsajátítani a szükséges képességeket.
A Fusion 360 CAM implementálása során elsőként a cégnél található 3-tengelyes marógéphez készültek el a testreszabott posztprocesszorok. Második lépésben, az 5-tengelyes gépekhez az egyedi posztprocesszor mellett, a gép kinematikai modellje is elkészült, hogy a cég tervezője már a CAM programozás során pontosan tudja ellenőrizni a gépmozgásokat és ütközés vizsgálatot tudjon készíteni.

Mivel az Öntőgépszerviz Kft. korábban is alkalmazott gyártási dokumentációt, ezért a digitális átállás megkönnyítése érdekében egy olyan NC adatlapsablon készült, amely az általuk használt korábbi formátumot követve készíti el a CAM rendszerrel programozott alkatrészek gyártási dokumentációját. Ez lehetővé tette a megszakítás nélküli gyártást, hiszen az üzemben a megszokott módon folytatódhat a munka.
Hatékonyság és költség csökkenés
A hagyományos, gépen történő programozással szemben a CAD-CAM rendszer használata jelentősen javított a cég termelésének megbízhatóságán, hibamentességén, rugalmasságán és gyorsaságán. Ezek mellett a párhuzamosan végzett CAD-CAM tervezés és gyártás a régebbi, hagyományos folyamathoz képest jelentősen kisebb költségeket eredményezett, már az átállást követő első félévben is.

Végeredményként, a Fusion 360 CAD-CAM rendszer bevezetésével a gyártástervezés hatékonysága jelentősen megnőtt, amely köszönhető egyrészről a gyártási idők csökkenésének, másrészről a megbízhatóbb és pontosabb tervezési folyamatoknak. A testreszabott oktatás során elsajátított tudást felhasználva, valamint a modern CAD-CAM rendszerhez illesztett alkalmazások segítségével, az Öntőgépszerviz jelentős előnyökre tett szert a tervezési és gyártási folyamatok digitalizációjával.
A Fusion 360 rendszerre való átállás nemcsak a megmunkálási folyamatokat, hanem az ügyfelek felé történő árajánlat készítést is meggyorsítja és automatizálja.
Célok a jövőre nézve
A cég hamarosan érkező lineáris megmunkáló központja a Fusion 360 által, innovatív módon, teljesen automatizált gyártást tesz majd lehetővé. A hagyományos, gépnél történő CAD-CAM program betöltése helyett, a tervező kolléga egy gombnyomással adhatja át a megírt programokat a megmunkáló központnak. Az automatizálást a fix szerszámtár és a Heidenhain-iTNC 530 vezérlő egység használata teszi teljes körűvé.
A vállalat célja a jövőre nézve a 3D-s felületek infratraszterral történő mérése a marógépben. Ezzel a technológiával egy teljes munkafolyamatot megspórolva, egyhelyben tudják majd a munkadarabok paramétereit megmérni.
